Skip to content

22 Glenn StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1992

Last Sale Price
$85,900
Last Sale Date
Jun 29, 1993

Property Information

Block489
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM033

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
25%
Improvement Value:$115,600
75%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,708+6.6%
2024$4,418+12.7%
2023$3,921+3.9%
2022$3,774+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$85,900
DeedBook 4571, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 4215, Page 103

Property Sale

SaleMulti
$19,600
DeedBook 3946, Page 300