Skip to content

112 Daniels AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1924

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 6, 2023

Property Information

Block48
Lot51
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM003

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
29%
Improvement Value:$98,400
71%
Total Assessment$138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,242+6.6%
2024$3,980+12.7%
2023$3,533+3.9%
2022$3,400+4.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 13679, Page 5467

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 6682, Page 124

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 6468, Page 594

Property Sale

SaleMulti
$323,116
DeedBook 5740, Page 611

Property Sale

SaleMulti
$74,117
DeedBook 4101, Page 241

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 3401, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1924