Skip to content

4 Primrose LnBrowns Mills, NJ 08015

Built 1950

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Oct 18, 2019

Property Information

Block497
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM033

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
31%
Improvement Value:$85,600
69%
Total Assessment$124,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,825+6.6%
2024$3,589+12.7%
2023$3,186+3.9%
2022$3,066+4.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$141,000

To:

Sq Ft936DeedBook 13418, Page 2536

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 6452, Page 763

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 6314, Page 388

Property Sale

SaleMulti
$68,900
DeedBook 5785, Page 99

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 5115, Page 17

Property Sale

SaleMulti
$69,400
DeedBook 4728, Page 63

Property Sale

SaleMulti
$13,000
DeedBook 4440, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1950