Skip to content

223 Ridge RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
May 1, 1985

Property Information

Block508
Lot28
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page3502

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,200
22%
Improvement Value:$126,200
78%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,947+6.6%
2024$4,642+12.7%
2023$4,121+3.9%
2022$3,966+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2996, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1975