Skip to content

235 Ridge RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$68,900
Last Sale Date
Feb 1, 2007

Property Information

Block508
Lot33.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page3501

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage611
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
31%
Improvement Value:$57,100
69%
Total Assessment$83,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,550+6.6%
2024$2,393+12.7%
2023$2,124+3.9%
2022$2,044+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$68,900

To:

Sq Ft611DeedBook 6464, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1970