Skip to content

247 Ridge RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 1998

Property Information

Block508
Lot39
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page3501

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage525
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
41%
Improvement Value:$46,000
59%
Total Assessment$77,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,378+6.6%
2024$2,232+12.7%
2023$1,981+3.9%
2022$1,907+4.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940