Skip to content

Pepper Rd(Block 524.01 Lot 7)Browns Mills, NJ 08015

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 28, 2010

Property Information

Block524.01
Lot7
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class---
DescriptionGARAGE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,100
64%
Improvement Value:$15,500
36%
Total Assessment$43,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,336+6.5%
2024$1,254+12.7%
2023$1,113+3.9%
2022$1,071+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 6747, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1970