Skip to content

25 Pepper RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1979

Last Sale Price
$164,900
Last Sale Date
Oct 31, 2002

Property Information

Block525
Lot18
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page3704

Building Details

Building Class17
Description1.5SFIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
15%
Improvement Value:$188,900
85%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,310+7.1%
2024$5,890+13.9%
2023$5,173+4.3%
2022$4,959+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 6010, Page 679

Property Sale

Sale
$73,900
DeedBook 5973, Page 365

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5719, Page 832

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3565, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1979