Skip to content

83 Pembrown RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1935

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Oct 30, 2009

Property Information

Block532
Lot57
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM041

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage616
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,200
34%
Improvement Value:$65,100
66%
Total Assessment$99,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,044+6.6%
2024$2,856+12.7%
2023$2,535+3.9%
2022$2,440+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft616DeedBook 6673, Page 599

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 5832, Page 674

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 4755, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1935