Skip to content

342 Brook StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1947

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block535
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM041

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage441
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
44%
Improvement Value:$40,600
56%
Total Assessment$72,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,234+6.6%
2024$2,097+12.7%
2023$1,861+3.9%
2022$1,791+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft441DeedBook 13419, Page 3123

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 6600, Page 825

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 5802, Page 935

Property Sale

SaleMulti
$57,500
DeedBook 3640, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1947