Skip to content

5 Juliustown RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1993
Commercial

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block539
Lot15.03
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM041

Building Details

Building Class---
Description1SF VISION CTR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
52%
Improvement Value:$147,600
48%
Total Assessment$305,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,351+6.6%
2024$8,775-2.0%
2023$8,951+3.9%
2022$8,614+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000

To:

DeedBook 13525, Page 959

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4618, Page 350

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3542, Page 311