Skip to content

11 Pardee BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1924
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block54
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM004

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage961
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
24%
Improvement Value:$119,200
76%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,788+6.6%
2024$4,492+12.7%
2023$3,988+35.7%
2022$2,939+4.4%
Property History
Sales6Foreclosures1

Foreclosure Case F-013409-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft961DeedBook 13530, Page 6775

Property Sale

Sale
$90,500
Sq Ft961DeedBook 13483, Page 7008Recorded11/10/2020

Property Sale

SaleMulti
$74,500
DeedBook 4543, Page 211

Property Sale

SaleMulti
$24,750
DeedBook 4216, Page 322

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook 4007, Page 314

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook 2894, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1924