Skip to content

16 Juliustown RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1950
Apartment

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 4, 1994

Property Information

Block554
Lot11.05
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM041

Building Details

Building Class---
Description2SF 6 APTS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
42%
Improvement Value:$153,400
58%
Total Assessment$265,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,150+6.6%
2024$7,647+12.7%
2023$6,788+3.9%
2022$6,533+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4804, Page 127

Property Sale

SaleMulti
$680,000
DeedBook 3448, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1950