Skip to content

151 Lester StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1946

Last Sale Price
$77,900
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block562
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM042

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
30%
Improvement Value:$88,500
70%
Total Assessment$126,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,877+6.6%
2024$3,638+12.7%
2023$3,230+3.9%
2022$3,108+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$79,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 13327, Page 2602Recorded3/23/2018

Property Sale

SaleMulti
$197,000
DeedBook 6412, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1946