Skip to content

603 Herbert RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1957

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Oct 24, 1996

Property Information

Block579
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM044

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage863
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
32%
Improvement Value:$83,800
68%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,752+6.6%
2024$3,520+12.7%
2023$3,125+3.9%
2022$3,007+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5251, Page 249

Property Sale

Sale
$45,100
DeedBook 3534, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1957