Skip to content

103 Spruce BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1974

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block587
Lot14
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM045

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
30%
Improvement Value:$90,400
70%
Total Assessment$129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,960+6.6%
2024$3,716+12.7%
2023$3,298+3.9%
2022$3,174+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$189,900

To:

Sq Ft1,008DeedBook 13570, Page 5219

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 6412, Page 583

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 2936, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1974