Skip to content

511 Willow BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1956

Last Sale Price
$147,777
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block588
Lot11
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM045

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage624
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,600
36%
Improvement Value:$64,500
64%
Total Assessment$101,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,099+6.6%
2024$2,908+12.7%
2023$2,581+3.9%
2022$2,484+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$147,777

To:

Sq Ft624DeedBook 13637, Page 4153

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 6506, Page 315

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 6258, Page 234

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4750, Page 321

Property Sale

Sale
$37,122
DeedBook 3333, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1956