Skip to content

514 Laurel BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1983

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block590
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM045

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,274
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,100
25%
Improvement Value:$114,200
75%
Total Assessment$151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,637+6.6%
2024$4,351+12.7%
2023$3,863+3.9%
2022$3,717+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$297,000

To:

Sq Ft1,274DeedBook 13718, Page 5639

Property Sale

Sale
$186,000
Sq Ft1,274DeedBook 13711, Page 2734Recorded3/25/2024

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 3503, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1983