Skip to content

205 Wissahickon TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975

Last Sale Price
$136,355
Last Sale Date
Feb 9, 2023

Property Information

Block598
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM046

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,422
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,600
17%
Improvement Value:$188,300
83%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,954+6.6%
2024$6,526+12.7%
2023$5,793+3.9%
2022$5,575+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$136,355

To:

Sq Ft2,422DeedBook 13659, Page 8019

Property Sale

Sale
$189,099
DeedBook 6785, Page 29

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 6250, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1975