Skip to content

39 Chippewa TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1988

Last Sale Price
$101,800
Last Sale Date
Mar 31, 1988

Property Information

Block606
Lot21.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM046

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,971
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
26%
Improvement Value:$147,200
74%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,124+6.6%
2024$5,746+12.7%
2023$5,101+3.9%
2022$4,909+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$101,800
DeedBook 3617, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1988