Skip to content

22 Tecumseh TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1989

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block607
Lot11
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM046

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
17%
Improvement Value:$190,200
83%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,025+6.6%
2024$6,592+12.7%
2023$5,851+3.9%
2022$5,631+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,496DeedBook 13792, Page 892

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 13761, Page 5428

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$48,335

To:

DeedBook 2826, Page 196