Skip to content

109 Cherokee DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2009

Property Information

Block618
Lot30
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM047

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
28%
Improvement Value:$97,500
72%
Total Assessment$135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,147+6.6%
2024$3,891+12.7%
2023$3,454+3.9%
2022$3,324+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3929, Page 115

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3288, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1972