Skip to content

320 Manahawkin TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1971

Last Sale Price
$93,400
Last Sale Date
Aug 31, 1991

Property Information

Block624
Lot13
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM048

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
21%
Improvement Value:$145,400
79%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,365+6.9%
2024$5,019+13.4%
2023$4,427+4.1%
2022$4,251+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$93,400
DeedBook 4323, Page 133

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3004, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1971