Skip to content

309 Manahawkin TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1959

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block625
Lot25
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM048

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
33%
Improvement Value:$75,800
67%
Total Assessment$113,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,482+6.6%
2024$3,267+12.7%
2023$2,900+3.9%
2022$2,791+7.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft720DeedBook 13396, Page 9634

Property Built

Built

Year Built: 1959