Skip to content

209 Cherokee DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Apr 21, 1993

Property Information

Block633
Lot37
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM048

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
26%
Improvement Value:$107,800
74%
Total Assessment$145,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,213+7.0%
2024$3,937+13.6%
2023$3,467+4.2%
2022$3,327+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4555, Page 337

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 3060, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1975