Skip to content

16 Tensaw DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 28, 2003

Property Information

Block644
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM049

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
24%
Improvement Value:$163,000
76%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,568+6.6%
2024$6,163+12.7%
2023$5,471+3.9%
2022$5,265+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6097, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1970