Skip to content

1722 Red Feather TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$115,900
Last Sale Date
Feb 21, 2002

Property Information

Block657
Lot12
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageMO51

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
24%
Improvement Value:$122,100
76%
Total Assessment$159,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,651+7.0%
2024$4,349+13.5%
2023$3,832+4.2%
2022$3,679+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$115,900
DeedBook 5940, Page 124

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5880, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1970