Skip to content

211 Robin RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$270,552
Last Sale Date
Apr 28, 2025

Property Information

Block659
Lot8
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM051

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,500
30%
Improvement Value:$89,800
70%
Total Assessment$128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,932+6.6%
2024$3,690+12.7%
2023$3,276+3.9%
2022$3,152+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,552

To:

Sq Ft960DeedBook 13766, Page 8732

Property Built

Built

Year Built: 1970