Skip to content

45 Garfield BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1973

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 16, 2025

Property Information

Block677
Lot69
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
21%
Improvement Value:$142,500
79%
Total Assessment$180,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,532+6.6%
2024$5,191+12.7%
2023$4,608+3.9%
2022$4,435+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 13786, Page 8637

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 13602, Page 2562

Property Sale

SaleMulti
$199,680
DeedBook 6668, Page 829

Property Sale

SaleMulti
$179,500
DeedBook 6585, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1973