Skip to content

77 Jackson AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
May 29, 1992

Property Information

Block678
Lot86
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
25%
Improvement Value:$116,000
75%
Total Assessment$155,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,763+6.6%
2024$4,469+12.7%
2023$3,967+3.9%
2022$3,818+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4369, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1975