Skip to content

305 New Jersey RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1956

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 12, 2017

Property Information

Block703
Lot13
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM055

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,015
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
33%
Improvement Value:$76,600
67%
Total Assessment$114,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,262+7.1%
2024$3,046+13.8%
2023$2,676+4.3%
2022$2,566+4.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,015DeedBook 13298, Page 3026

Property Sale

Sale
$170,500
DeedBook 6296, Page 655

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 6162, Page 799

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 3691, Page 65

Property Sale

SaleMulti
$61,900
DeedBook 4761, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1956