Skip to content

323 Rhode Island RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1956

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Oct 17, 2005

Property Information

Block706
Lot3
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM055

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
22%
Improvement Value:$136,000
78%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,333+6.6%
2024$5,004+12.7%
2023$4,442+3.9%
2022$4,275+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 6334, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1956