Skip to content

311 Dogwood StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1997

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Jul 21, 2015

Property Information

Block70
Lot25
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM005

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
20%
Improvement Value:$152,000
80%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,824+6.6%
2024$5,464+12.7%
2023$4,851+3.9%
2022$4,668+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$176,000

To:

Sq Ft1,915DeedBook 13184, Page 4105

Property Sale

SaleMulti
$107,400
DeedBook 5417, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1997