Skip to content

105 California TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1969
Other Exempt

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block727
Lot3
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM057

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
20%
Improvement Value:$150,700
80%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,784+6.6%
2024$5,427+12.7%
2023$4,818+3.9%
2022$4,636+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,888DeedBook 13531, Page 4583

Property Sale

Sale
$186,900

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 13127, Page 6803Recorded6/9/2014

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6183, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1969