Skip to content

209 Tennessee TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2017

Property Information

Block730
Lot14
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM057

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
19%
Improvement Value:$172,300
81%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,519+6.6%
2024$6,117+12.7%
2023$5,430+3.9%
2022$5,226+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5660, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1971