Skip to content

700 New York RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1978

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block730
Lot19
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM057

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
24%
Improvement Value:$123,600
76%
Total Assessment$163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,017+6.6%
2024$4,708+19.8%
2023$3,929+4.2%
2022$3,772+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,300DeedBook 13536, Page 1671

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 3226, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1978