Skip to content

216 California TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1971

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Nov 30, 1993

Property Information

Block731
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM057

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
19%
Improvement Value:$161,900
81%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,877+6.9%
2024$5,499+13.3%
2023$4,853+4.1%
2022$4,662+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4663, Page 289

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4228, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1971