Skip to content

208 Tennessee TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1990

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Jul 21, 2008

Property Information

Block738
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM058

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,073
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,400
19%
Improvement Value:$175,100
81%
Total Assessment$215,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,605+6.6%
2024$6,198+12.7%
2023$5,502+3.9%
2022$5,295+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000

To:

Sq Ft2,073DeedBook 6586, Page 689

Property Sale

Sale
$135,282
DeedBook 4140, Page 17

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 4102, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1990