Skip to content

521 Louisiana TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1968

Last Sale Date
Feb 24, 2009

Property Information

Block741
Lot23
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM058

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,500
24%
Improvement Value:$144,000
76%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,558+6.9%
2024$5,200+13.3%
2023$4,588+4.1%
2022$4,406+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$2,094,305
DeedBook 5584, Page 151

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 3236, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1968