Skip to content

512 Louisiana TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Nov 29, 1989

Property Information

Block744
Lot7
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM058

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
20%
Improvement Value:$161,500
80%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,188+6.6%
2024$5,807+12.7%
2023$5,155+3.9%
2022$4,961+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 3962, Page 137

Property Sale

Sale
$86,900
DeedBook 3259, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1970