Skip to content

415 Colorado TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1996
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2012

Property Information

Block748
Lot19
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM059

Building Details

Building Class17
Description2SFAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,011
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
17%
Improvement Value:$200,000
83%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$4,740-1.2%
2011$4,796+1.8%
2010$4,713+1.0%
2009$4,665+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$142,350
DeedBook 5080, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$142,350
DeedBook 5080, Page 172