Skip to content

423 Colorado TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1998
Other Exempt

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block748
Lot23
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM059

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
15%
Improvement Value:$226,900
85%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,676+12.7%
2023$6,814+3.9%
2022$6,558+4.4%
2021$6,280+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$437,500

To:

Sq Ft2,224DeedBook 13677, Page 4111

Property Built

Built

Year Built: 1998