Skip to content

314 Montana TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 2005

Last Sale Price
$280,451
Last Sale Date
Dec 23, 2014

Property Information

Block748
Lot42
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM059

Building Details

Building Class17
DescriptionHALIFAX
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
23%
Improvement Value:$174,400
77%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,951+6.6%
2024$6,523+12.7%
2023$5,790+3.9%
2022$5,572+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,451

To:

Sq Ft1,632DeedBook 13157, Page 6755

Property Sale

Sale
$297,000
DeedBook 6459, Page 143

Property Sale

Sale
$318,965
DeedBook 6320, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 2005