Skip to content

425 Montana TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 2005

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block750
Lot23
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM059

Building Details

Building Class17
DescriptionBAINBRIDGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,903
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
17%
Improvement Value:$263,300
83%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,676+6.6%
2024$9,080+12.7%
2023$8,060+7.4%
2022$7,507+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$316,000

To:

Sq Ft2,903DeedBook 13468, Page 8555

Property Sale

Sale
$399,990
DeedBook 6265, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 2005