Skip to content

424 California TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2004

Property Information

Block759
Lot13
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM059

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
20%
Improvement Value:$148,000
80%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,201+7.3%
2024$4,849+14.1%
2023$4,249+4.4%
2022$4,070+5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971