Skip to content

28 Crescent DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1955

Last Sale Date
Jun 6, 2019

Property Information

Block771
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM061

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage704
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
35%
Improvement Value:$65,800
65%
Total Assessment$101,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,102+6.6%
2024$2,911+12.7%
2023$2,584+3.9%
2022$2,486+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955