Skip to content

132 Pembrown RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block776.01
Lot2
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM063

Building Details

Building Class17
Description1SFU2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage772
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
29%
Improvement Value:$74,700
71%
Total Assessment$105,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,224+6.6%
2024$3,026+12.7%
2023$2,686+3.9%
2022$2,585+4.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954