Skip to content

236 Sassafras StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 17, 2026

Property Information

Block79
Lot49
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM005

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
23%
Improvement Value:$129,800
77%
Total Assessment$167,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,143+6.6%
2024$4,826+12.7%
2023$4,284+3.9%
2022$4,123+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,288DeedBook 13813, Page 9347Recorded3/30/2026

Property Sale

SaleMulti
$109,900
DeedBook 5203, Page 258

Property Sale

SaleMulti
$94,900
DeedBook 4554, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$1,600
DeedBook 4182, Page 156