Skip to content

53 Homestead DrPemberton, NJ 08068

Built 2008
Other Exempt

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jul 24, 2022

Property Information

Block812.01
Lot15
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class17
Description2SF ANDOVER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,347
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
16%
Improvement Value:$239,000
84%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$8,197+12.7%
2023$7,276+3.9%
2022$7,002+4.4%
2021$6,706+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,347DeedBook 13632, Page 1568

Property Sale

Sale
$329,080
DeedBook 6587, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 2008