Skip to content

49 Homestead DrPemberton, NJ 08068

Built 2008
Other Exempt

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 16, 2018

Property Information

Block812.01
Lot17
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class17
Description2SF BDMNSTR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,706
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
14%
Improvement Value:$269,700
86%
Total Assessment$315,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$7,165+2.1%
2019$7,016+8.0%
2018$6,497+0.8%
2017$6,445+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,706DeedBook 13342, Page 6743

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,758DeedBook 13182, Page 8235Recorded7/31/2015

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 13011, Page 5233

Property Sale

Sale
$389,810
DeedBook 6600, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 2008